PDS30 PDS40 HYDRAULIC LINES

Big Joe PDS30 PDS40 Hydraulic Lines Parts List

Parts List 1

ITEMPART #DESCRIPTIONQTY
1 0000-000069-00 PACKING WASHER2
2 2130-400002-00-B METALLIC PIPE ASSEMBLY2
3 0000-000044-00 SEAL WASHER5
4 2130-400001-00 BLOCK TEE1
5 0000-000154-00 SCREW2
6 2801-161601-00 CONNECTOR G1/4-M162
7 2702-141600-00 CONNECTOR1
8 2802-141601-00 CONNECTOR G1/4-M162

Parts List 2

ITEMPART #DESCRIPTIONQTY
1 0000-000069-00 PACKING WASHER6
2 2805-160010-20 BOLT2
3 2130-400002-0A-B METALLIC PIPE ASSEMBLY2
4 2125-400002-3A BLOCK CROSS1
5 2712-141300-00 PLUG G1/41
6 0000-000169-00 BOLT2
7 2702-141600-00 CONNECTOR1
8 0000-000044-00 SEAL WASHER2
9 2801-161601-00 CONNECTOR G1/4-M162

Parts List 3

ITEMPART #DESCRIPTIONQTY
1 0000-000069-00 PACKING WASHER6
2 2706-161600-00 CONNECTOR M16X1.5-M16X1.52
3 2130-470000-00 METALLIC PIPE ASSEMBLY2
4 2125-400002-3A BLOCK CROSS1
5 2712-141300-00 PLUG G1/41
6 0000-000169-00 BOLT2
7 2702-141600-00 CONNECTOR1
8 0000-000044-00 SEAL WASHER2
9 2701-161600-00 UNION2

Parts list 4

ITEMPART #DESCRIPTIONQTY
1 0000-000069-00 PACKING WASHER6
2 2706-161600-00 CONNECTOR M16X1.5-M16X1.52
3 2130-470000-00 METALLIC PIPE ASSEMBLY2
4 2333-430001-30 JUNCTION BLOCK1
5 2712-201300-00 PLUG M20X1.51
6 0000-000169-00 BOLT2
7 2701-201600-00 ELBOW M20 X 1.5-M16 X 1.51
8 3060-010000-04 PACKING WASHER2
9 2701-161600-00 UNION2

Parts List 5

ITEMPART #DESCRIPTIONQTY
1 0000-000069-00 PACKING WASHER6
2 2706-161600-00 CONNECTOR M16X1.5-M16X1.52
3 2130-470000-00 METALLIC PIPE ASSEMBLY1
4 2333-430001-30 JUNCTION BLOCK1
5 2712-201300-00 PLUG M20X1.51
6 0000-000169-00 BOLT2
7 2702-141600-00 CONNECTOR1
8 0000-000044-00 SEAL WASHER2
9 2701-161600-00 UNION1
10 2130-411000-R0 DESCRIPTION NOT ON FILE1
11 2702-381600-10 CONNECTOR G3/8-M16X1.51
12 0000-000634-00 WASHER1
13 2214-411000-R0 EXPLOSION RELIEF VALVE1
14 CK10-400001-3C CONNECTOR M16X1.5-G3/81

Parts List 6

ITEMPART #DESCRIPTIONQTY
1 0000-000069-00 PACKING WASHER6
2 2706-161600-00 CONNECTOR M16X1.5-M16X1.52
3 2130-470000-00 METALLIC PIPE ASSEMBLY2
4 2125-400002-3A BLOCK CROSS1
5 2712-141300-00 PLUG G1/41
6 0000-000169-00 BOLT2
7 2702-141600-00 CONNECTOR1
8 0000-000044-00 SEAL WASHER4
9 2701-161600-00 UNION2
10 3218-724000-00 HOSE1
11 2130-440000-10-01 HYDRAULIC HOSE2
11a 2130-440000-10-02 HYDRAULIC HOSE2
11b 2130-440000-10-03 HYDRAULIC HOSE2
12 3215-860300-10 CONNECTOR M14×1.5-M14×1.52
13 2130-450000-10 HYDRAULIC HOSE2
14 2706-141400-00 CONNECTOR M14×1.5-M14×1.52
15 0000-000109-00 SCREW2
16 0000-000159-00 LOCK WASHER2
17 0000-000176-00 WASHER2

Parts list 7

ITEMPART #DESCRIPTIONQTY
1 0000-000069-00 PACKING WASHER6
2 2706-161600-00 CONNECTOR M16X1.5-M16X1.52
3 2130-470000-00 METALLIC PIPE ASSEMBLY1
4 2125-400002-3A BLOCK CROSS1
5 2712-141300-00 PLUG G1/41
6 0000-000169-00 BOLT2
7 2702-141600-00 CONNECTOR1
8 0000-000044-00 SEAL WASHER2
9 2701-161600-00 UNION1
11 2702-381600-10 CONNECTOR G3/8-M16X1.51
12 0000-000634-00 WASHER1
13 2214-411000-R0 EXPLOSION RELIEF VALVE1
14 CK10-400001-3B CONNECTOR M16 X 1.5 G3/81
15 0000-000044-00 SEAL WASHER4
16 3218-724000-00 HOSE1
17 2130-440000-10-01 HYDRAULIC HOSE2
17a 2130-440000-10-02 HYDRAULIC HOSE2
17b 2130-440000-10-03 HYDRAULIC HOSE2
18 3215-860300-10 CONNECTOR M14×1.5-M14×1.52
19 2130-450000-10 HYDRAULIC HOSE2
20 2706-141400-00 CONNECTOR M14×1.5-M14×1.52
21 0000-000109-00 SCREW2
22 0000-000159-00 LOCK WASHER2
23 0000-000176-00 WASHER2

Parts List 8

ITEMPART #DESCRIPTIONQTY
1 0000-000069-00 PACKING WASHER5
2 2125-400001-30-B METALLIC PIPE ASSEMBLY2
3 0000-000044-00 SEAL WASHER4
4 2801-161601-00 CONNECTOR G1/4-M162
5 2125-400002-30 BLOCKCROSS1
6 0000-000154-00 SCREW2
7 2702-141600-00 CONNECTOR2
8 2125-400003-30 PIPE CLAMP2
9 2125-400006-30 PIPE CLAMP1
10 2125-400007-30-B METALLIC PIPE ASSEMBLY1
11 2701-161600-00 UNION1
12 2125-440000-30-01 HOSE1
12a 2125-440000-30-02 HOSE1
13 0000-000109-00 SCREW8
14 0000-000159-00 LOCK WASHER8
15 0000-000176-00 WASHER8
16 2125-400004-30 CLAMP BRACKET1
17 2802-141601-00 CONNECTOR G1/4-M162

Parts List 9

ITEMPART #DESCRIPTIONQTY
1 0000-000069-00 PACKING WASHER8
2 2805-160010-20 BOLT2
3 2130-400002-0A-B METALLIC PIPE ASSEMBLY2
4 2125-400002-30 BLOCK CROSS1
5 2125-440000-3A-01 OIL HOSE FOR 157" TRIMAST ONLY1
5a 2125-440000-3A-02 OIL HOSE FOR 177" TRIMAST ONLY1
6 0000-000169-00 BOLT2
7 2702-141600-00 CONNECTOR1
8 0000-000044-00 SEAL WASHER2
9 2125-430000-3A-B HYDRAULIC HARD LINE1
10 2125-450000-30-B PIPE REPLACED BY 2125-450000-3A & 2702-142000-001
11 2805-160014-00 BOLT1
12 0000-000109-00 SCREW3
13 0000-000159-00 LOCK WASHER3
14 0000-000176-00 WASHER3

Parts List 10

ITEMPART #DESCRIPTIONQTY
1 0000-000069-00 PACKING WASHER8
2 2706-161600-00 CONNECTOR M16X1.5-M16X1.52
3 2130-430000-30 METALLIC PIPE ASSEMBLY2
4 2125-400002-30 BLOCK CROSS1
5 2701-161600-00 UNION2
6 0000-000169-00 BOLT2
7 2702-141600-00 CONNECTOR1
8 0000-000044-00 SEAL WASHER2
9 2125-430000-3B METALLIC OIL PIPE ASSEMBLY1
10 2125-450000-3A METALLIC OIL PIPE ASSEMBLY1
11 2706-162000-10 CONNECTOR M16X1.5-M20X1.51
12 2125-440000-3A-01 OIL HOSE FOR 157" TRIMAST ONLY1
12a 2125-440000-3A-02 OIL HOSE FOR 177" TRIMAST ONLY1
13 0000-000109-00 SCREW3
14 0000-000159-00 LOCK WASHER3
15 0000-000176-00 WASHER3
16 2702-142000-00 CONNECTOR G1/4-M20X1.51

Parts List 11

ITEMPART #DESCRIPTIONQTY
1 0000-000069-00 PACKING WASHER8
2 2706-161600-00 CONNECTOR M16X1.5-M16X1.52
3 2130-430000-30 METALLIC PIPE ASSEMBLY2
4 2333-430001-30 JUNCTION BLOCK1
5 2701-161600-00 UNION2
6 0000-000169-00 BOLT2
7 2701-201600-00 ELBOW M20 X 1.5-M16 X 1.51
8 3060-010000-04 PACKING WASHER2
9 2333-431000-30 METALLIC PIPE ASSEMBLY1
10 2333-432000-30 METALLIC PIPE ASSEMBLY1
11 2706-162000-10 CONNECTOR M16X1.5-M20X1.51
12 2333-433000-30-01 HYDRAULIC HOSE1
12a 2333-433000-30-02 HYDRAULIC HOSE1
13 0000-000109-00 SCREW3
14 0000-000159-00 LOCK WASHER3
15 0000-000176-00 WASHER3
16 2701-202000-00 ELBOW1

Parts List 12

ITEMPART #DESCRIPTIONQTY
1 0000-000069-00 PACKING WASHER8
2 2706-161600-00 CONNECTOR M16X1.5-M16X1.52
3 2130-430000-30 METALLIC PIPE ASSEMBLY1
4 2125-400002-30 BLOCK CROSS1
5 2701-161600-00 UNION1
6 0000-000169-00 BOLT2
7 2702-141600-00 CONNECTOR1
8 0000-000044-00 SEAL WASHER2
9 2125-430000-3B METALLIC OIL PIPE ASSEMBLY1
10 2125-450000-3A METALLIC OIL PIPE ASSEMBLY1
11 2706-162000-10 CONNECTOR M16X1.5-M20X1.51
12 2125-440000-3A HOSE1
13 0000-000109-00 SCREW3
14 0000-000159-00 LOCK WASHER3
15 0000-000176-00 WASHER3
16 2702-142000-00 CONNECTOR G1/4-M20X1.51
18 2702-381600-10 CONNECTOR G3/8-M16X1.51
19 0000-000634-00 WASHER1
21 CK10-400001-3B CONNECTOR M16 X 1.5 G3/81

Parts List 13

ITEMPART #DESCRIPTIONQTY
1 0000-000069-00 PACKING WASHER8
2 2706-161600-00 CONNECTOR M16X1.5-M16X1.52
3 2130-430000-30 METALLIC PIPE ASSEMBLY2
4 2125-400002-30 BLOCK CROSS1
5 2701-161600-00 UNION2
6 0000-000169-00 BOLT2
7 2702-141600-00 CONNECTOR1
8 0000-000044-00 SEAL WASHER8
9 2125-430000-3B METALLIC OIL PIPE ASSEMBLY1
10 2125-450000-3A METALLIC OIL PIPE ASSEMBLY1
11 2706-162000-10 CONNECTOR M16X1.5-M20X1.51
12 2125-440000-3A-01 OIL HOSE FOR 157" TRIMAST ONLY1
12a 2125-440000-3A-02 OIL HOSE FOR 177" TRIMAST ONLY1
13 0000-000109-00 SCREW9
14 0000-000159-00 LOCK WASHER9
15 0000-000176-00 WASHER9
16 2702-142000-00 CONNECTOR G1/4-M20X1.51
17 3215-860100-30 FOUR WAY VALVE1
18 2130-440000-40-01 OIL PIPE2
18a 2130-440000-40-02 OIL PIPE2
19 3215-860200-30 STEEL PIPE1
20 2130-450000-40-01 HYDRAULIC HOSE2
20a 2130-450000-40-02 HYDRAULIC HOSE2
21 3215-860500-30 STEEL PIPE1
22 2706-141400-00 CONNECTOR M14×1.5-M14×1.52
23 2130-430000-40 HYDRAULIC HOSE2
24 2701-141400-00 FITTING2

Parts List 14

ITEMPART #DESCRIPTIONQTY
1 0000-000069-00 PACKING WASHER8
2 2706-161600-00 CONNECTOR M16X1.5-M16X1.52
3 2130-430000-30 METALLIC PIPE ASSEMBLY1
4 2125-400002-30 BLOCK CROSS1
5 2701-161600-00 UNION1
6 0000-000169-00 BOLT2
7 2702-141600-00 CONNECTOR1
8 0000-000044-00 SEAL WASHER8
9 2125-430000-3B METALLIC OIL PIPE ASSEMBLY1
10 2125-450000-3A METALLIC OIL PIPE ASSEMBLY1
11 2706-162000-10 CONNECTOR M16X1.5-M20X1.51
12 2125-440000-3A-01 OIL HOSE FOR 157" TRIMAST ONLY1
12a 2125-440000-3A-02 OIL HOSE FOR 177" TRIMAST ONLY1
13 0000-000109-00 SCREW9
14 0000-000159-00 LOCK WASHER9
15 0000-000176-00 WASHER9
16 2702-142000-00 CONNECTOR G1/4-M20X1.51
18 2702-381600-10 CONNECTOR G3/8-M16X1.51
19 0000-000634-00 WASHER1
21 CK10-400001-3B CONNECTOR M16 X 1.5 G3/81
22 2706-141400-00 CONNECTOR M14×1.5-M14×1.52
23 2130-430000-40 HYDRAULIC HOSE2
24 2701-141400-00 FITTING2
25 3215-860100-30 FOUR WAY VALVE1
26 2130-440000-40-01 OIL PIPE2
26a 2130-440000-40-02 OIL PIPE2
27 3215-860200-30 STEEL PIPE1
28 2130-450000-40-01 HYDRAULIC HOSE2
28a 2130-450000-40-02 HYDRAULIC HOSE2
29 3215-860500-30 STEEL PIPE1